Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Објавено 01 јули 2014, 11:19, во Свет
Share |
Print page

Приведен бившиот француски претседател Никола Саркози

Приведен бившиот француски претседател Никола Саркози

Поранешниот претседател на Франција Никола Саркози е приведен поради обвиненија за незаконско финансирање на предизборната кампања.

Саркози утрово е приведен на сослушување за злоупотреба на функцијата претседател. Обвинет е за корупција. Саркози ќе биде изведен на распит во врска со т.н афера „Бетанкур“, за незаконско финансирање на предизборна кампања.
Максималната пресуда за „трговија со влијание“ во Франција е три години затвор и 375.000 евра казна.

Освен него на сослушување бил повикан и неговиот адвокат Тиери Ерзог, како и двајца судии од Врховниот касационен суд, Жолбер Азибер и Патрик Сасуст. Постои сомнеж дека тие му доставување доверливи информации на Саркози.

Саркози е првиот поранешен претседател во Франција кој се држи во полициски притвнор.

 


КОМЕНТАРИ

Коментирај

РЕКЛАМИ


КАПИТАЛ НЕДЕЛНИК

Капитал 783


РЕКЛАМИ

Капитал изданија