Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Објавено 24 октомври 2013, 10:17, во Регион
Share |
Print page

Владеачките партии во Грција заеднички против нови мерки за штедење

Владеачките партии во Грција заеднички против нови мерки за штедење

Лидерите на двете партии учеснички во грчката владејачка коалиција, Нова демократиија и ПАСОК постигнаа договор за категорично „не“ за нови мерки за штедење, за евентуални предвремени избори и за нови задолжувања, објави „Етнос“.

Весникот наведува дека на синоќешната средба, премиерот Андонис Самарас и неговииот заменик и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос договориле програмска рамка за соработка во вледејачката коалиција.

Програмската рамка вклучува 43 точки, меѓу кои и Самарас да остане премиер до крајот на мандатот на актуелната влада, да не потпишува повеќе меморандуми за кредити и да ги исполни преземените обврски кон меѓународните кредитори.

Самарас и Венизелос изјавија дека грчката економија и општество не можат да издржат повеќе рестрикции, додавајќи оти програмата претставува рамка за договор со европските партнери.


КОМЕНТАРИ

Коментирај

РЕКЛАМИ


КАПИТАЛ НЕДЕЛНИК

Капитал 783


РЕКЛАМИ

КАПИТАЛ СПЕЦИЈАЛНИ ИЗДАНИЈА

Капитал 000