Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Објавено 15 март 2012, 08:00, во Македонија
Share |
Print page

ФЕЉТОН: Лондонград - Од Русија со кеш: инсајдерска приказна за олигарсите

ФЕЉТОН: Лондонград - Од Русија со кеш: инсајдерска приказна за олигарсите

Почитувани читатели, “Капитал“ во соработка со издавачите АЕА, ви го претставува  возбудливиот  бестселер на Марк  Холингсворт и  Стјуарт Ленсли, "Лондонград - од Русија со кеш". Не пропуштајте ја неверојатната приказна за тоа како Лондон стана дом на руските супербогаташи, раскажана за прв пат и базирана врз вистински ликови и настани. Ултравозбудливо четиво за животот проткаен  со невиден луксуз, убави жени, приватни авиони, мегајахти, најдобрите светски фудбалери и телохранители во црни ренџ-ровери со непробојни стакла.

 


(102) Олигарсите никогаш нема да се надвор од игра (15 март 2012 година)
(101) Самрак за олигарсите (14 март 2012 година)
(100) Олигарси во криза (13 март 2012 година)
(99) Стравот лозје чува (12 март 2012 година)
(98) Во предвечерието на кризата (09 март 2012 година)
(97) Трансформација (08 март 2012 година)
(96) Кога има пари, има и идеи за бизнис (07 март 2012 година)
(95) Странци со пари (06 март 2012 година)
(94) Тезга за капиталистите-побратими од Кремљ (05 март 2012 година)
(93) На берза се купува политичка сигурност?! (02 март 2012 година)
(92) Глад по забранетото овошје (01 март 2012 година)
(91) Премиери во сенка, донации, обвинувања (29 февруари 2012 година)
(90) Побратимство со Ротшилд (28 февруари 2012 година)
(89) Руски рулет со судски куршуми (27 февруари 2012 година)
(88) Како да се преживее гангстерскиот капитализам (24 февруари 2012 година)
(87) Нерасчистени работи (23 февруари 2012 година)
(86) Подарок (22 февруари 2012 година)
(85) Кога бандата работи без команда (21 февруари 2012 година)
(84) Колку е лојален „телохранителот“? (20 февруари 2012 година)
(83) Дипломатска главоболка (17 февруари 2012 година)
(82) Кога мафијата разгорува Студена војна (16 февруари 2012 година)
(81) Пропагандата не бира средства (15 февруари 2012 година)
(80) Кога возењето на левата страна станува опасно (14 февруари 2012 година)
(79) Грешка во чекори?! (13 февруари 2012 година)
(78) Кој го улови ловецот на мафијашите? (10 февруари 2012 година)
(77) Модерната приказна за Троцки и Сталин (09 февруари 2012 година)
(76) „Кумот“ од Грузија (08 февруари 2012 година)
(75) Кога демократијата станува алатка за моќ (07 февруари 2012 година)
(74) Медиумско распетие: со власта или со „мафијашите“? (06 февруари 2012 година)
(73) „Бандата“ на Березовски (03 февруари 2012 година)
(72) Од кога, всушност, се подготвува пуч за Путин?! (02 февруари 2012 година)
(71) Кога имаш многу пари, секој ќе ти даде азил (01 февруари 2012 година)
(70) Кој ги „испра“ гревовите на Березовски (31 јануари 2012 година)
(69) Олигарх - суперѕвезда (30 јануари 2012 година)
(68) Кога станува густо, правец  Лондон (27 јануари 2012 година) 
(67) Како се чува стратешката актива на државата? (26 јануари 2012 година)
(66) Животот знае да си поигра и со олигарсите (25 јануари 2012 година)
(65) Кога обезбедувањето е најважно (24 јануари 2012 година)
(64) Адвокатот што стана бизнисмен (23 јануари 2012 година)
(63) Апсана за тајкунот (20 јануари 2012 година)
(62) Почетокот на крајот за Ходорковски (18 јануари 2012 година)
(61) Во крилото на Западот (17 јануари 2012 година)
(60) Тоа што не може со пари, се купува со многу пари (16 јануари 2012 година)
(59) 30% од „ништо“ (13 јануари 2012 година)
(58) „Пајажината“ на Ходорковски (12 јануари 2012 година)
(57) Хајка по „нафташите“ (11 јануари 2012 година)
(56) Кој го оцрни Прохоров? (10 јануари 2012 година)
(55) Азурниот брег во лето, Куршевел во зима (09 јануари 2012 година)
(54) Не парите, туку жена беше она што го оплемени Абрамович (30 декември 2011 година)
(53) Станав олигарх поради манекенки! (29 декември 2011 година)
(52) Ловци на трофеи (28 декември 2011 година)
(51) Уште 10 милиони фунти. Продадено! (27 декември 2011 година)
(50) Кој создаде пожар на пазарот за уметнички дела? (26 декември 2011 година)
(49) Ем ектремни, ем без концепт (23 декември 2011 година)
(48) Шопинг на руски начин (22 декември 2011 година)
(47) Шпионот што дојде по злато (21 декември 2011 година)
(46) Ревносни капиталисти од зад железната завеса (20 декември 2011 година)
(45) Знаењето е сила, а силата е во парите (19 декември 2011 година)
(44) Ако сакаш да се заштитиш, стани патриот! (16 декември 2011 година)
(43) Голема сума железни порти отвора?! (15 декември 2011 година)
(42) Големината се мери според „играчката“ (14 декември 2011 година)
(41) Во луксузот на Сент Џорџ хил (13 декември 2011 година)
(40) Паника во бизнисот со недвижности (12 декември 2011 година)
(39) Агенциска трка по руски купувачи (09 декември 2011 година)
(38) Руска инвазија врз британските недвижности (07 декември 2011 година)
(37) Што може да ги задоволи потребите на еден суперолигарх? (06 декември 2011 година)
(36) Гол од 140 милиони фунти (05 декември 2011 година)
(35) Повлечениот “трошаџија“ (02 декември 2011 година)
(34) Раѓањето на Лондонград (01 декември 2011 година)
(33) Парите се лепат на пари! (30 ноември 2011 година)
(32) Потрага по “топол дом“ (29 ноември 2011 година)
(31) Страв и параноја во Лондон (28 ноември 2011 година)
(30) Компаниски директори или обични „лопови“? (25 ноември 2011 година)
(29) Ако не врне, ќе капне?! (24 ноември 2011 година)
(28) Помош од Абу Даби (22 ноември 2011 година)
(27) “Мастермајнд“ за заплеткани шеми (21 ноември 2011 година)
(26) Лондоне граде, доаѓам при тебе! (18 ноември 2011 година)
(25) Билет во една насока (17 ноември 2011 година)
(24) Во очите на Березовски, Путин беше Пиноче (16 ноември 2011 година)
(23) Хајката по Березовски (15 ноември 2011 година)
(22) Чистката почна (14 ноември 2011 година)
(21) Разузнавачот стана премиер и објави војна (11 ноември 2011 година)
(20) Професионалецот од Санкт Петербург (10 ноември 2011 година)
(19) Собирот на дон Корлеоне (09 ноември 2011 година)
(18) Актовки со кеш (08 ноември 2011 година)
(17) Во транзицијата - некој гол, друг boss (07 ноември 2011 година)
(16) Животот го направи крал на алуминиумската индустрија (04 ноември 2011 година)
(15) Олигарсите имаат свој список со министри (03 ноември 2011 година)
(14) Да не беа олигарсите, Јелцин ќе беше несреќна политичка фигура (02 ноември 2011 година)
(13) Роден за да биде директор (01 ноември 2011 година)
(12) Бизнисмен што размислува како шахист (31 октомври 2011 година)
(11) Несудениот Нобеловец што стана тајкун (28 октомври 2011 година)
(10) Како настанаа олигарсите? (27 октомври 2011 година)
(9) Олигархија - модерна аристократија? (26 октомври 2011 година)
(8) Да се троши по руски  (25 октомври 2011 година)
(7) Од Гулаг до Лондон (21 октомври 2011 година)
(6) Даночниот рај Лондон (20 октомври 2011 година)
(5) Зошто олигарсите го одбраа Лондон? (19 октомври 2011 година)
(4) “Сопранови“ на погреб (18 октомври 2011 година)
(3) Неразрешена мистерија (17 октомври 2011 година)
(2) Несреќа или убиство? (14 октомври 2011 година)
(1) Адвокатот на олигарсите (13 октомври 2011 година) 


КОМЕНТАРИ

Коментирај
 • кај можи да се купи книгава
  Објавено на 05.08.2012, од с

  и од која издавачка куќа е

 • prasanje za knigava
  Објавено на 01.03.2012, од mile

  kade mozi da se kupi ovaa kniga vo makedonija

 • kniga
  Објавено на 01.02.2012, од filip

  kade moze da se najde knigata ?

 • Препорака
  Објавено на 13.01.2012, од Драган

  Супер книга, треба да се прочита и да се дознае како се прават милијарди во период на транзиција.РЕКЛАМИ


КАПИТАЛ НЕДЕЛНИК

Капитал 783


РЕКЛАМИ

КАПИТАЛ СПЕЦИЈАЛНИ ИЗДАНИЈА

Капитал 000


Капитал изданија

РЕКЛАМИ